Debiut szkolny to bardzo absorbująca i stresująca kwestia zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Chcesz zapewnić maluchowi jak największy komfort podczas pierwszych dni w nowym miejscu i wśród nowych kolegów. Malec natomiast musi zmierzyć się z nowymi obowiązkami, które będą wymagały od niego organizacji i odpowiedzialności. Dobranie odpowiedniego plecaka lub tornistra dla dziecka to bardzo ważna kwestia. W końcu to w nim malec będzie nosił wszystkie potrzebne mu w szkole rzeczy. Pomoże mu on je wszystkie uporządkować, a dzięki czemu dziecko poczuje się pewniej w nowym miejscu i z chęcią będzie rano wstawać, aby znów wyruszyć do szkoły.
Tornister musi być oczywiście ładny, żeby podobał się dziecku, ale też wygodny oraz odpowiednio dopasowany do malucha. Niewłaściwie dobrany może przyczynić się bowiem do skrzywienia kręgosłupa i nieprawidłowej postawy dziecka. Warto więc zakup tornistra dobrze przemyśleć i wybrać jak najlepszy dla małego ucznia.
Czym różni się plecak od tornistra?
Plecak wykonany jest z miękkiego i lekkiego materiału, podczas gdy tornister ma grubszą i sztywniejszą konstrukcję. Dzięki temu tornister się nie zniekształca, a wyprofilowana tylna ścianka dopasowuje się do kręgosłupa dziecka nie powodując jego skrzywienia. Tornister niejako wymusza prawidłową postawę, bo nie da się go nosić np. na jednym ramieniu, jak to często uczniowie robią z plecakami czy torbami. Łatwiej jest w nim też posegregować przedmioty, bo posiada więcej przegródek, a dzięki usztywnionym ściankom książki i zeszyty nie gniotą się, ani nie odkształcają samego tornistra, tak jak to się dzieje w przypadku plecaka.
Dlaczego tornister jest lepszy niż plecak dla pierwszoklasisty?
Plecaki przeznaczone są dla starszych uczniów obytych już w szkolnych realiach, ponieważ są one zwykle większe oraz mniej stabilne i uporządkowane niż tornistry. Młodszym dzieciom zaczynającym dopiero swoją szkolną przygodę znacznie łatwiej będzie spakować się do tornistra. Maluchy nie będą miały problemu z odnalezieniem w nim potrzebnych przedmiotów, które są łatwo dostępne dzięki przegródkom. Stabilna konstrukcja zapewni też odpowiedni komfort noszenia, tornister nie będzie malca uwierał ani zsuwał się poniżej linii pasa, jak to często bywa w przypadku plecaków. Tak noszony plecak przyczynia się bowiem do nieprawidłowego kształtowania się kręgosłupa, który u maluchów jest nadal w fazie wzrostu. Dopóki dziecko rośnie na jego postawę duży wpływ mają czynniki zewnętrzne, które stymulują jego rozwój. Niewłaściwa stymulacja spowodowana źle dobranym plecakiem może być przyczyną trwałych wad kręgosłupa takich jak boczne skrzywienie kręgosłupa czy okrągłe plecy.
Tornister dzięki usztywnionej i ergonomicznie wyprofilowanej tylnej ściance zapewnia właściwe dopasowanie do pleców dziecka i zapobiega wadom kręgosłupa.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze tornistra?
- waga tornistra – uczniowie zwykle noszą za ciężkie tornistry. Jest to spowodowane wagą samego tornistra oraz zbyt dużą liczbą zapakowanych do niego przedmiotów, z których część jest zupełnie maluchowi niepotrzebna. Noszony na plecach tornister szkolny nie powinien ważyć więcej niż 10% wagi dziecka, czyli dla dziecka ważącego 20 kg spakowany tornister nie powinien ważyć więcej niż 2 kg.
- wielkość i dopasowanie do dziecka – tornister nie może być zbyt masywny, bo przytłoczy dziecko, ale równocześnie musi być pojemny, aby można w nim było zmieścić wszystkie potrzebne przedmioty. Powinien on być na szerokość ramion dziecka oraz sięgać maluchowi od linii karku do pasa.
- wyprofilowane plecy – tylko tornister z usztywnianą tylną ścianką i wybrzuszeniem w odcinku lędźwiowym nadaje się dla dziecka w wieku szkolnym. Musi on dobrze przylegać do pleców i stymulować prawidłową postawę dziecka.
- stabilność – dzięki twardej podstawie plecak postawiony na podłodze nie przwraca się, a książki i zeszyty pozostają na swoim miejscu.
- przegródki – dzięki nim malec zachowa porządek w tornistrze i z łatwością będzie mógł znaleźć potrzebne mu przedmioty. Dobry tornister oprócz przegródek w środku głównej komory powinien posiadać też uchwyt na bidon, dzięki któremu pojemnik nie przewróci i nie zaleje książek oraz małą zewnętrzną kieszeń na drobiazgi. Przegródki pozwalają też odpowiednio rozłożyć ciężar tornistra na plecach, dzięki czemu malec nie przeciąża jednej strony pleców. To pozwala zachować prawidłową postawę.
- szelki – muszą być rozstawione na szerokość ramion dziecka oraz regulowane, aby dało się dopasowywać ich długość indywidualnie. Szelki powinny być też szerokie i miękkie, żeby nie wbijały się w ramiona malca oraz odpowiednio rozkładały ciężar plecaka. Dobrze też jeżeli posiadają regulowany pas piersiowy, który zapewnia stabilne trzymanie się tornistra na plecach dziecka.
- odblaski – to bardzo ważny element wyposażenia tornistra, ponieważ zapewnia bezpieczeństwo malucha podczas drogi do szkoły. Dzięki odblaskowym elementom dziecko jest widoczne na drodze nawet po zmroku, we mgle czy w czasie deszczu.
Tornister dla pierwszoklasisty
Wszystkie wyżej wymienione cechy posiadają tornistry Herlitz z najnowszej kolekcji 2019, w której znajduje się aż 6 modeli. Tornistry są lekkie, odpowiednio wyprofilowane, niezwykle trwałe, a przy tym pięknie ozdobione kolorowymi wzorami z dodatkiem brokatu, haftów lub aplikacji 3D, które przypadną do gustu zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom.
Tornistry z akcesoriami, z kolekcji Herlitz Loop dla dziewczynki i dla chłopca.
Pierwszoklasistom spodobają się oraz zapewnią odpowiedni komfort tornistry Herlitz Loop>> Posiadają one piękną szatę graficzną wyposażoną w odblaski na kieszeni przedniej, kieszeniach bocznych, szelkach oraz w klamrze. Dzięki temu malec jest widoczny i bezpieczny na drodze również w ciemności. Tornister herlitz Loop jest idealny dla pierwszaka, ponieważ jest bardzo lekki, waży mniej niż 1 kg. Świetnie dopasowuje się do kręgosłupa dziecka nie powodując skrzywienia. Wymusza on prawidłową postawę dzięki wyprofilowanym plecom wykonanym z materiału przepuszczającego powietrze oraz regulowanym, szerokim i miękkim szelkom, które odpowiednio rozkładają ciężar tornistra na plecach i zapewniają wysoki komfort noszenia. Tornister posiada również regulowany pas piersiowy, który utrzymuje go w odpowiedniej pozycji na plecach dziecka. Tornister, dzięki swojej konstrukcji, jest również stabilny - postawiony na podłodze nie przewraca się, rzeczy nie wypadają, co często jest kłopotem dla pierwszoklasisty.
Tornister ma bardzo wygodne dla malucha zamknięcie na zamek magnetyczny. W środku głównej komory znajduje się osobna przegroda na książki, natomiast na zewnątrz dwie boczne kieszenie na gumkę (np. na bidon czy śniadaniówkę) oraz mała kieszeń na zamek błyskawiczny. Tornister wykonany jest z impregnowanego materiału wodoodpornego, który chroni go przed wilgocią. Posiada również stabilne plastikowe nóżki, dzięki czemu nie musisz się martwić, że malec go ubrudzi lub przemoczy. Wybrany model tornistra można mieć w wersji z dodatkowymi akcesoriami: piórnikiem i workiem sportowym. Z takim tornistrem Twój maluch nie będzie się mógł doczekać kolejnego dnia szkoły.
Warto wiedzieć: Tornistry Herlitz Loop posiadają rekomendacje Instytutu Matki i Dziecka oraz fizjoterapetów dziecięcych!
Artykuł powstał we współpracy z Herlitz.